mahallati
14 بهمن 1401 - 09:11

واکاوی تساوی ذوب‌‌آهن مقابل مس رفسنجان/ بر مدار تکرار

نگاهی به عملکرد ذوب‌آهن مقابل مس رفسنجان نشان می‌دهد که ۳ چالش بزرگ تارتار برای باز گرداندن تیمش به لیگ، ایجاد نظم تاکتیکی، ریکاوری روحی و روانی در کنار حل مشکل عدم گلزنی تیمش است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان،هفته هجدهم رقابت‌های لیگ برتر روز گذشته با برگزاری 4 دیدار خاتمه یافت که در یکی از این رقابت‌ها ذوب‌آهن اصفهان مقابل تیم مس رفسنجان با تساوی بدون گل متوقف شد.

ذوب‌آهن در یکی از مهم‌ترین بازی‌های هفته هجدهم مقابل مس رفسنجان به میدان رفت و با ارائه یک بازی سرد و کسل کننده، مقابل این تیم به تساوی بدون گل دست پیدا کرد تا روند ناکامی‌های این تیم همچنان ادامه‌دار باشد.

شاگردان تارتار در شرایطی به مصاف مس رفسنجان رفته بودند که در نیم‌فصل دوم روند ضعیفی را در پیش گرفته و در 5 بازی قبلی‌شان هیچ بردی به دست نیاورده بودند و نتایج ضعیف این تیم همراه با تارتار در نیم‌فصل دوم ، انتقادات گسترده‌ای را به همراه داشت و این احتمال می‌رفت که تارتار در صورت عدم نتیجه‌گیری مقابل مس، از کادر فنی ذوب‌آهن کنار گذاشته شود. سبزپوشان اصفهانی می‌دانستند برای خاتمه بخشیدن به روند ناکامی‌ها و حفظ و بهبود جایگاه‌شان در جدول باید از سد مس بگذرند، اما در عمل این اتفاق رخ نداد تا احتمال وقوع تغییرات در ذوب‌آهن قوت بگیرد. ذوب‌آهن با این تساوی 19 امتیازی شده و با توجه به سایر نتایج رقم خورده در لیگ به رده سیزدهم جدول سقوط کرد.

 در آن سو مسی‌ها در حالی به مصاف ذوب‌آهن آمده بودند که با توجه به شکست فولاد و تساوی تیم‌های آلومینیوم و پرسپولیس، خیال‌شان از حفظ جایگاه‌شان در جدول تا حد زیادی راحت شده بود و می‌دانست که برای فاصله گرفتن از رقبای مستقیمش به 3 امتیاز این دیدار نیاز دارد، اتفاقی که اگر چه در عمل رخ نداد، اما شاگردان ربیعی در نهایت با تک امتیازی به دست آوردند، به هدف‌شان رسیدند. مس با این تساوی 25 امتیازی شده و با توجه به نتایج سایر بازی‌ها همچنان در رده ششم جدول ایستاده است.

ذوب‌آهن در نیم‌فصل دوم روند نزولی را طی کرده و نتوانسته انتظارات را برآورده کند و همچنان متزلزل نشان می‌دهد. نگاهی به چند بازی گذشته ذوب‌آهن پرده از واقعیت تلخ این روزهای سبزپوشان برمی‌دارد، ذوب‌آهن تبدیل به تیمی شده است که با وجود برخورداری از بازیکنان باکیفیت، در روند بازی هجومی احساسی و سردرگم عمل کرده و فاقد انسجام تیمی و تاکتیکی مناسب است و حملات این تیم آهنگ مناسبی ندارد.

دیدار ذوب‌آهن و مس، بازی چندان دلچسبی نبود و هر 2 تیم، نمایش بی‌روح و کسل‌کننده‌ای را ارائه دادند. بازی موقعیت گل و صحنه‌های دلچسب زیادی نداشت و زمان بازی به ویژه در نیمه نخست بیشتر با درگیری‌های میانه میدان سپری می‌شد. تغییر تاکتیک تارتار برای این بازی و کم کردن فاصله خط میانی و دفاع این تیم برای پوشاندن نقاط ضعف ذوب‌آهن در فاز دفاعی، اگر چه کارساز بود، اما در عوض هافبک‌های ذوب‌آهن را از دروازه حریف دور و منجر به دفاعی‌تر شدن این تیم شده و همین امر، موقعیت‌های گلزنی ذوب‌آهن را کاهش داده است.

ذوب‌آهن در چند بازی اخیر خود برخلاف بازی‌های ابتدای لیگ که در فاز هجومی خوب ظاهر می‌شد و موقعیت‌های گلزنی متعددی را خلق می‌کرد، در این فاز دچار مشکل شده و در نمایش‌های اخیر این تیم دیگر خبری از حملات پردامنه و با برنامه نیست و نمایش تیم تارتار حالت تدافعی‌تری به خود گرفته است. از طرف دیگر فاصله زیاد بین خط هافبک و حمله ذوب‌آهن ، حملات ذوب‌آهن را کم تعداد و بی‌اثر کرده و علاوه بر آن فقدان یک هافبک طراح در میانه میدان، باعث شده که در هنگام حمله چندان خبری از برنامه تاکتیکی و ترکیبی نباشد و عملاً توان هجومی این تیم هدر رود و اندک موقعیت‌های به دست آمده توسط سبزپوشان نیز بیشتر روی خلاقیت فردی بازیکنان به دست آید.

تارتار روز گذشته تیمش را با آرایش 2_1_4_3 به زمین فرستاده بود و قصد داشت تا با کشاندن بازیکنان مس به یک‌سوم میانی زمین، لایه‌های دفاعی مس را باز کرده و فشار را روی خط دفاع تیم ربیعی بالا ببرد و با توجه به ضعف مسی‌ها در کانال‌های کناری، مدافعان این تیم را وادار به اشتباه کرده و از ضعف آنها روی ارسال‌های بلند و خلأهای موجود در عمق دفاع این تیم نهایت بهره را ببرد. اما تخصص بازیکنان مس در اجرای بازی پرفشار و تخریبی در کنار آشنایی کامل ربیعی با سبک و شیوه بازی ذوب‌آهن باعث شد تا سبزپوشان نتوانند تاکتیک‌های مدنظرشان را پیاده کنند و تاکتیک تارتار تبدیل به حربه‌ای علیه تیم خودش شد.

از طرف دیگر تشابه سبک و سیاق بازی ذوب‌آهن و مس در نهایت تقابل این 2 تیم را تبدیل به یکی از کم‌‌حادثه‌ترین بازی‌های هفته کرده و تساوی عادلانه‌ترین نتیجه برای این دیدار بود.

سبزپوشان اصفهانی در این دیدار عملکرد چندان مثبتی از خود نشان ندادند. شاگردان تارتار موقعیت گلزنی چندانی خلق نکرده و اندک فرصت‌های ایجاد شده را نیز به راحتی از دست دادند. ذوبی‌ها اگرچه در طول بازی حرکات تاکتیکی و تمرین شده خوبی را به نمایش گذاشتند، اما بهره چندانی از آن نبرده و عملاً هافبک‌ها و مهاجمان ذوب‌آهن، در بیشتر زمان مسابقه اسیر پرسینگ و بازی تخریبی شاگردان ربیعی بودند. در واقع فاصله زیاد خط میانی این تیم با دروازه، مانع از ایجاد فشار بالا روی دروازه مس شده و به آنان اجازه داد تا با بازی تخریبی خود، موقعیت‌های گلزنی ذوب‌آهن را خنثی کنند.

ذوب‌آهن با جود آنکه فوتبال قابل قبولی را به نمایش می‌گذارد، اما حملات این تیم فاقد تنوع تاکتیکی بوده و کارهای ترکیبی چندانی توسط ذوبی‌ها اجرا نمی‌شود و همین امر به رقبای این تیم اجازه می‌دهد که آنها را به راحتی آنالیز کرده و راه‌های نفوذ مهاجمانش را ببندند. اتفاقی که مقابل مس رخ داد و شاگردان ربیعی به راحتی ذوبی‌ها را مهار کردند.

مسی‌ها آنالیز دقیقی از شیوه بازی ذوبی‌ها داشته و در طول بازی تمام راه‌های نفوذ این تیم را بسته و نیروی هوایی ذوبی‌ها را به خوبی کنترل کردند. از طرف دیگر مشکل همیشگی ذوبی‌ها یعنی نداشتن مهاجم شش‌دانگ و فرصت‌طلب برای مواقع لزوم و گره خوردن کار، در این بازی باز هم نمود پیدا کرده و سبزپوشان اصفهانی اندک موقعیت‌های گلزنی را نیز به راحتی از دست دادند. سبزپوشان‌ اصفهانی در این دیدار، علی‌رغم ناکامی در کسب نتیجه، بازی قابل قبولی را در فاز دفاعی به نمایش گذاشتند و از نظم دفاعی برخوردار بوده و به ویژه فرعباسی عملکرد درخشانی را از خود به جای گذاشت.

یکی از نکات منفی ذوب‌آهن که این روزها کمتر به آن پرداخته شده این است که بازیکنان این تیم از نظر روحی قادر به دیکته بازی خود به حریف نیستند و با استرس زیادی پا به میدان مسابقه می‌گذارند و همین ذهنیت منفی و ناآمادگی روحی از دلایل مهم در اشتباهات پرشمار سبزپوشان است.

نگاهی به سبک بازی ذوب‌آهن مقابل مس رفسنجان مشخص می‌سازد که تارتار راه طولانی برای بازگرداندن تیمش به لیگ در پیش داشته و باید هرچه سریع‌تر راه‌حلی برای مشکل عدم خلق موقعیت و گلزنی تیمش پیدا کند و به طور خلاصه‌تر می‌توان گفت که 3 چالش بزرگ تارتار برای باز گرداندن تیمش به لیگ، ایجاد نظم تاکتیکی، ریکاوری روحی و روانی در کنار حل مشکل عدم گلزنی تیمش است.

در آن سو تیم مس در این دیدار به خواسته خود رسید و این تساوی، روند شکست‌ناپذیری خود را حفظ کرد. شاگردان ربیعی برای رسیدن به کورس تیم‌های بالای جدول، نیاز مبرمی به 3 امتیاز این دیدار داشتند و در هر 2 فاز هجومی و دفاعی، خوب عمل کرده و موقعیت‌های گلزنی متعددی را خلق کردند که با بی‌دقتی از دست رفت. آنها در انجام بازی دفاعی و تخریبی خود، موفق عمل کرده و با پرس سنگین بازیکنان ذوب‌آهن، مانع از گلزنی شاگردان تارتار شدند.

تارتار: از یک میدان سخت امتیاز گرفتیم

مهدی تارتار در نشست خبری پس از دیدار تیم‌های مس رفسنجان و ذوب‌آهن اصفهان که با تساوی صفر-صفر خاتمه یافت، اظهار داشت: فکر می‌کنم این بازی فقط گل کم داشت، وگرنه مسابقه سرعت بسیار بالایی داشت و هر دو تیم با برنامه بودند. مس یک تیم گردن‌کلفت است و فشار خوبی به ما وارد کرد. باید به ربیعی بابت ساختن چنین تیمی تبریک بگویم. مسی‌ها در نیمه اول به خوبی ما را پرس کردند.

وی افزود: در نیمه دوم با توجه به اینکه انرژی زیادی از بازیکنان حریف رفته بود، ما توانستیم کمی در خلق موقعیت بهتر عمل کنیم و به همین دلیل پاس‌های تک‌ضرب خوبی به هم دادیم. همچنین موقعیت‌های نصفه و نیمه‌ای داشتیم که اگر به خاطر نتایج چند هفته گذشته استرس بر تیم ما حاکم نبود، می توانستیم موقعیت‌های بهتری هم ایجاد کنیم. به هر حال بازی بسیار نزدیک بود و فکر می‌کنم مساوی هم می‌توانست عادلانه باشد. به هر دو تیم خسته نباشید می‌گویم. باید از بازیکنان تشکر کنم که در شرایط سختی برگشتند و توانستند بعد از چند هفته ناکامی عملکرد خوبی داشته باشند و ما بتوانیم در یک میدان سخت امتیاز بگیریم. حالا باید تمام تمرکز خود را روی بازی بعدی بگذاریم که حکم فینال را دارد و همچنین به روزهای خوب گذشته بازگردیم.

سرمربی ذوب‌آهن درباره عملکرد جلال مداحی، بازیکن این تیم گفت: ما امروز از دو بازیکن آکادمی استفاده کردیم؛ محمدحسین اسلامی که از سال گذشته به ما اضافه شد و همچنین جلال مداحی بازیکن تیم امید ذوب‌آهن. تیم امید ما امروز یک فینال داشت که نتوانستیم مداحی را در اختیارشان بگذاریم. به هر حال ما بر روی جوانان متمرکز هستیم و بازی‌های تیم‌های جوانان و امید ذوب‌اهن را با همکاران‌مان رصد می‌کنیم و حتی با آنها بازی‌های دوستانه داریم. هر جوان خوب و آینده‌داری را که پیدا کنیم، به آن بها می‌دهیم و اینها سرمایه‌های باشگاه هستند که بتوانند در آینده رشد بهتری هم داشته باشند.

تارتار درباره تساوی‌های ذوب‌آهن، مشکل این تیم در ایجاد موقعیت و همچنین بحرانی که در آن هستند، گفت: امروز فکر می‌کنم بعد از چند هفته ناکامی یک امتیاز باارزش گرفتیم، چون مس از تیم‌های خوب یکی دو سال اخیر است. این ما را به آینده امیدوار می‌کند. قرعه سختی به ما خورده است؛ در نیمه فصل اول هم 6 تساوی داشتیم و سپس به برد رسیدیم. الان هم در حال پشت سر گذاشتن بازی‌های سخت‌مان هستیم که ان‌شاءالله بتوانیم از هفته آینده 3 امتیاز را کسب کنیم و شرایط‌مان بهتر شود.

انتهای پیام/170/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016418