mahallati
14 بهمن 1401 - 11:30

گفتگوی تلفنی بایدن با السودانی/ تاکید واشنگتن بر توافق راهبردی با بغداد

رئیس جمهور آمریکا در گفتگوی تلفنی با نخست وزیر عراق موضوعات مختلفی را مورد بحث و تبادل نظر قرار داد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، منابع عراقی از گفتگوی تلفنی «جو بایدن» با «محمد شیاع السودانی» نخست وزیر عراق خبر دادند.

در این گفتگو،« بایدن» بر پایبندی واشنگتن به توافق راهبردی با عراق در تماس تلفنی با السودانی تاکید کرد.

رئیس جمهور آمریکا ضمن تاکید بر تعهد آمریکا در قبال عراق با السودانی تحولات منطقه را بررسی کرد.

«بایدن و السودانی» طرح‌هایی را برای تضمین اینکه اقتصاد عراق در خدمت ملت عراق باشد مورد رایزنی قرار دادند.

همچنین دو طرف بر پایبندی به منظور تضمین عدم تهدید داعش علیه ملت عراق و امنیت منطقه و بین الملل بار دیگر تاکید کردند.

«جو بایدن» از سفر فواد حسین وزیر خارجه عراق که طی روزهای آتی به واشنگتن انجام می‌شود هم استقبال کرد.

محورهای سفر هیئت عراقی به واشنگتن

وزارت امور خارجه عراق تأکید کرد که مسئله افزایش قیمت دلار در رأس مسائل مورد بحث در سفر آتی هیئت عراقی به واشنگتن خواهد بود.

«احمد الصحاف» سخنگوی وزارت امور خارجه عراق  تأکید کرد که هیئتی عراقی به ریاست «فؤاد حسین»، وزیر امور خارجه عراق، در روزهای هشتم و نهم ماه جاری با مقامات آمریکایی در واشنگتن دیدار خواهند کرد.

او گفت که این هیئت شامل مقامات اقتصادی و مالی و بانکی عراق می‌شود که با مقامات آمریکایی مسائل مشترک را بر اساس توافق‌نامه چارچوب راهبردی دوجانبه و با توجه به منافع مشترک بررسی می‌کنند.

الصحاف ابراز امیدواری کرد که در این دیدارها همه ابعاد منافع عراق در چارچوب راهبردی روابط با آمریکا و با توجه به برنامه دولت و اولویت‌های داخلی عراق بررسی شود.

 وی افزود که این هیئت قرار است مسائل مهمی و در رأس آنها مسائل مربوط به نظام بانکی و افزایش قیمت دلار و امکان همکاری و هماهنگی با آمریکا در این باره را بررسی کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه عراق افزود که این هیئت همچنین مسائل مربوط به روابط دوجانبه و پیشبرد آن در فضاهای گسترده‌تر و متناسب با مسائل داخلی عراق را بررسی خواهد کرد.

پیش از این منابع عراقی اعلام کردند: هیئت عراقی به ریاست «فؤاد حسین»، معاون نخست‌وزیر و وزیر امور خارجه عراق، خواهد بود و «علی العلاق» رئیس بانک مرکزی عراق، و همچنین «طیف سامی» وزیر دارایی عراق نیز در آن حضور خواهند داشت.

به گفته این مقام که نخواست نامش فاش شود، این هیئت دیدارهای متعددی با مقامات مالی و اقتصادی امریکا خواهد داشت.

جلسه اقتصادی «السودانی»

از سوی دیگر دومین جلسه اتحادیه اتاق‌های بازرگانی و اتحادیه بانک‌های عراق با حضور مقامات سازمان‌های مالیات، گمرک، گذرگاه‌های مرزی و بانک مرکزی عراق به ریاست «محمد شیاع السودانی» برگزار شد.

السودانی در این جلسه بر ضرورت ارزیابی دقیق عملکرد بانک‌ها و حمایت از بانک‌هایی که به دستورالعمل‌های بانک مرکزی عمل و با سیاست‌های مالی دولت همراهی کرده‌اند تأکید کرد و گفت که برخی بانک‌ها و صرافی‌ها همکاری لازم را در تثبیت سیاست مالی دقیق در کشور نداشته‌اند.

وی بر ضرورت گسترش فرهنگ بانکی در عراق و پیشگامی بازرگانان در اجرای سازوکارهای جدید بانک مرکزی و استانداردهای جهانی بانکی تأکید کرد.

حاضران در این جلسه بر مفید بودن نظام جدید حواله‌جات در کاهش معاملات مبتنی بر فاکتورهای جعلی و جلوگیری از قاچاق ارز تأکید کردند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1016627